Здравословни проблеми | Бяс при кучетата
Бяс при кучетата – зооноза, която се среща при всички бозайници и би могла да засегне дори човека. Определя се като вирус, който предизвиква остра инфекциозна болест, разпространена при четириногите.
Засяга нервната система и се локализира в слюнката на приемчика си. Състоянието се разглежда като застрашаващо живота на нашите любимци.
Вирусът е изключително устойчив на замразяване, размразяване и изсушаване. Може да бъде открит и в трупове на животни до след 30 дни.
Днес, ние от Vetclinics.bg, решихме да ви запознаем по-подробно със заболяването.
Бяс при кучетата | Заразяване
Заразяването обикновено се предизвиква при ухапване от заразено куче, Друга възможност е контакт на отворена рана със слюнката на вече заразено животно. Често инкубационният период е в рамките на 90 дни, като се срещат единични случаи с проявяване на симптоми след първата година.
Важно е да се отбележи и натрупването на голямо количество вирус се определя в зависимост от вида на ухапване и степента на травматизиране. При разкъсване на тъкани и дълбоки ухапвания количеството вируси е по-голямо. Ако след ухапване, кожата не е наранена няма възможност за заразяване с вируса.
Като най-опасно се разглежда ухапването в областта на главата. Там се намират голям брой нервни пътища и това е предпоставка за по-бързо придвижване на вируса до мозъка.
Бяс при кучетата | Симптоматика и етапи на протичане
Буен бяс
При буйния бяс продължителността е от 6 до 11 дни и се разделя в няколко етапа.
- Първият етап е от 12 часа до 3-4 дни. При животното се забелязва променливо настроение и сърбеж в областта на ухапването. Характеризира се с прекомерна възбуда, засилено слюнкоотделяне и други.
- Втори етап е в рамките на 3-4 дни. Признаците от първи етап са с повишена интензивност. Забелязва се агресивно поведение в комбинация с депресивни състояния. Често се променя звукът от кучешкия лай, като се наблюдава дрезгавост и загуба на глас.
Агресията на животното се разглежда като необуздана и е насочена към животни, предмети и хора. Частична парализа на долната челюст и невъзможност при гълтане са други симптоми.
- Третия етап е с продължителност между 2 и 4 дни. Характеризира се с парализа на челюстта, задницата и постепенно останалите части на тялото. За съжaление, болестта е нелечима.
Тих бяс
При тихия бяс се наблюдава депресия и парализиране на долната челюст. В последствие парализата се пренася към другите части на тялото, като подобно на буйния бяс се забелязва слюнкоотделяне и трудност при гълтане.е-винетка
Бяс при кучетата | Диагностициране
При съмнение за заразяване с бяс е необходимо кучето да бъде изолирано и да се наблюдава. Обикновено при заразяване симптомите следва да се проявят в рамките на 14 дни.
За диагностицирането му е необходимо да се направят лабораторни изследвания.
Към момента не е открито лечение за бяс при животните. При хората то е симптоматично и се прилага различна методика.е-винетка
За да предпазите четириногите си приятели, ние от Vetclinics.bg съветваме да ваксинирате вашите любимци регулярно.картини от мъх
Прочетете още от Vetclinics.bg: