Азавак
Тегло:
20
-
25
кг.
15
-
20
кг.
Размери:
65
-
75
см.
60
-
70
см.
Живот:
10
-
15
год.
Кучетата от породата Азавак са със западноафрикански произход и принадлежат към семейство хрътки. Отличават се с елегантния си външен вид и слаба структура. Грациозната осанка обаче не бива да ви заблуждава, те съвсем не са нежни, а ловки и здрави ловци.
Темперамент на Азавак:
Голяма порода
Не е подходящо за хора с алергии
Средно ниво на агресия
Необходимост от обучение
Произход на Азавак
Африка
Азавакът пристига в Европа през 70-те години на миналия век и официално породата Азавак е регистрирана през 1981 година. Но историята на тези кучета съвсем не започва тогава, а много преди това.
Дружбата между човека и азавака е хилядолетна. Името на породата идва от долината Азавак в Западна Африка, където тя е възникнала през древността. Азавакът бил лоялен ловец и пазач по тези места, където основно е отглеждан и до днес.
Външен вид при Азавак
Козина
Козината на тази порода е къса, лъскава и гладка, което я прави лесна за поддържане. Азавак се отличава с много различни цветове на козината – от светлите нюанси на бежовото до черно. Най-често се срещат в пясъчен или червеникав цвят.
Характерна окраска за азавака са бели петна в областта на шията, корема и краката.
Тяло и глава
Тялото на азавака, характерно за семейството на хрътките, е много слабо, високо и стройно. Главата на тази порода е с широк и плосък череп, цветът ѝ обикновено съвпада с цвета на тялото.
Уши
Ушите на азавака се намират сравнително високо, плоски са и винаги висят надолу. Формата им е триъгълна със заоблен връх.
Опашка
Опашката се намира ниско на гърба, тънка е, слаба и заострена.
Характер и обучение при Азавак
Характер
Азаваците определено са порода със свой характер. Самостоятелни са и изключително интелигентни. Като дългогодишни кучета пазачи, те са много привързани към собствениците си и силно им се доверяват. Оттук идва и тяхната лоялност, инстинкта им да защитават и бдителният им характер.
Към непознати азавците могат да бъдат дистанцирани и резервирани. Не очаквайте любвеобилност от тях особено ако не сте част от семейството им. Въпреки че азавака не е сред агресивните породи, той може да бъде раздразнителен ако някой навлезе непоканен в личното му пространство. Вроден им е инстинктът за преследване. Те са ловна порода и това ги прави енергични и игриви.
Обучение
Азавака е свободолюбива порода и ако обучението им не се започне от рано, тази негова характерна черта може да доведе до отглеждането на непокорно куче в зряла възраст. Азаваците са и честолюбиви кучета и подходи, които включват наказание, не работят добре при тренирането им. Оптималният начин за дресиране на азавак е с приятелско отношение,чрез метода на поощряването.
Активност
За да живее тази порода щастиливо и здраво е релевантно да се движи редовно всеки ден. Необходими са му по около 2 часа дневно в разходка. Дейности, които стимулират когнитивната дейност на азавака са изключително полезни за него и също подобряват общото му здраве.
Грижи и отглеждане
Освен от задължителната си физическа активност, за да бъде здрав, азавакът се нуждае от правилно хранене и чиста и прясна вода. По-високият клас кучешка храна е по-подходящ за тази порода кучета.
Козина на азавака е лесна за поддръжка и не изисква често подстригване. Разресването с подходяща четка е достатъчна грижа. Не е необходимо и кучето да бъде къпано често, дори е препоръчително за кожата му, баните да се правят веднъж на няколко месеца.
Ноктите на азавака трябва да се подрязват редовно.
Породата е подходяща за отглеждане и в среден апартамент, но най-добре би се чувствала в къща с двор.
Азаваците се разбират добре с деца ако бъдат социализирани от малки. От друга страна, съжителството му с други домашни любимци не е толкова добра идея, най-вече ако те са по-малки. При срещата с малки животни ловният инстинкт на азавака се проявява.
ЗДРАВЕН СТАТУС И ПРОБЛЕМИ
Въпреки че азавакът е генерално здраво куче, ето какви здравни проблеми са често срещани при тази порода:
Дисплазия на тазобедрената става
Може да бъде вроден проблем при тези кучета. Състоянието се проявява ако тазобедрената става не пасва правилно в тазобедрената ямка. Модже да доведе до болка, куцота и артрит.
Хипотиреоидизмът е често срещано ендокринно заболяване при кучета, което води до намалено производство на тиреоиден хормон. Този хормон отговаря за регулацията на метаболизма.
Гърчове
Причиняват се от от внезапен прилив на неконтролируема електрическа активност в мозъка. Гърчовете са сериозно състояние, което трябва да се лекува от ветеринар. Ако не се лекуват, те се влошават, което може да доведе до трайно неврологично увреждане.
Развъдници за Азавак
На територията на България не са открити действащи развъдници.
Ако Вие развъждате представители на породата или познавате такива, свържете се с нас!
Азавак - цена
Посочените цени са ориентировъчни и не включват представителите на породата с родословие и награди.
2500
-
3000
лв.
Любопитно
Азавакът е благородническа порода. Още от древността притежанието на азавак се е считало за признак на висок статус. Тъй като са рядка и скъпа порода винаги са били изключително желани.
Галерия
Свързани породи кучета
Коя е най-подходящата порода за теб?
Кликни тук и разбери коя порода е най-подходяща за твоя характер и начин на живот!