Далматинец
Тегло:
32
-
37
кг.
30
-
35
кг.
Размери:
56
-
61
см.
54
-
59
см.
Живот:
113
-
17
год.
Породата далматинец е със средни към големи размери. Имат характерен външен вид, а петната им са дори и отвътре.
Според Международната федерация по кинология се класифицират в групата на „Гончета – Следотърсачи“.
Темперамент на Далматинец:
Голяма порода
Не е подходящо за хора с алергии
Ниско ниво на агресия
Податливи на обучение
Произход на Далматинец
Република Хърватска
Представителите на породата Далматинец произхождат от Далмация – днешна Република Хърватска, от където произлиза и името им.
В България навлизат през 90-те години на XX век и се развъждат трудно, поради генетичните им особености. Създаден е и Български далматин клуб.
Външен вид при Далматинец
Козина
Новородените представители на породата са чисто бели. В последствие се появяват и техните характерни петна или точки. Крайната визия на козината е оформена около 60-ия ден. Цветът на петната е най-често черен, но се среща и в различни оттенъци.
Тяло и глава
Те са средни към големи по размер. Тялото им е атлетично и мускулесто, а главата леко издължена.
Уши
Ушите им са широки в основата и се стесняват към върха. Разположени са високо на главата и са клепнали.
Опашка
В основата си опашката е по-дебела и се стеснява по продължението си. В състояние на покой стои ниско и е с леко издигнат връх.
Характер и обучение при Далматинец
Характер
Представителите на породата са много игриви и атлетични. Обичат движението и игрите, което е предпоставка за по продължителни активности.
Имат спокоен и уравновесен характер, но при усещане на опасност, са склонни да проявяват агресия към непознати хора и животни.
Социализирането от ранна възраст е етап, който не трябва да се подценява. Важно е животното да привикне с присъствието на непознати, за да не проявява функциите си на пазач и защитник в различни ситуации.
Далматинецът е привързан към своите стопани, но при усещане на тяхната липса, често изпада в депресивни и меланхолични състояния. Това е базирано на нуждата от внимание и активен, пълноценен живот.
Обучение
Далматинецът е от тези породи, които подлежат на дресировка и обучение. Важно е да стартирате процесите във възможно най-ранна възраст. Обучението при всички животни е процес, който изисква търпение и постоянство, но Далматинецът не приема добре агресивния подход и физическите наказания.
Тъй като породата е известна със своята интелигентност, трябва да се заявите като „Господар“ още преди началото на обучението. По този начин четириногият ви приятел ще възприема информацията и възложените команди като нещо, което трябва да се изпълни. Изграждането на подобен тип „йерархия“ ще е основополагащ елемент във всички процеси при обучението на вашия любимец.
Активност
Породата е много активна и игрива и изисква по-продължителни разходки. Необходимо е да се инвестира време в движение, за да изразходват енергията си и да поддържат добър здравословен вид. Липсата на достатъчно движение е в основата на голяма част от патологиите при представителите на породата.
Грижи и отглеждане
При отглеждане на Далматинец в къща е важно да не го превръщате в куче, което ще обитава само двора. Породата не понася добре ниските температури и не може да се справи с външните условия. Положителни фактори за отглеждането им в къща са възможността да изразходва натрупаната си енергия и редица тренировки за поддържане на ловният им характер и нрав.
Поради своенравния им темперамент, отглеждането им в малки пространства и апартамент ги провокира да правят редица бели. За това е важно да имат възможност да се движат активно и да получават достатъчно внимание.
Козината им е къса и не изисква специфични грижи и поддържане. Хубаво е 1-2 пъти седмично да я почиствате със специална четка и навлажнена кърпа. В периодите, когато сменя козината си, съответно следва да се полагат малко повече грижи.
ЗДРАВЕН СТАТУС И ПРОБЛЕМИ
1.Глухота
Далматинецът е предразположен към проблеми обвързани със слуха. Глухотата им
се разглежда като наследствена или придобита в последствие.
За превенция и навременни мерки посещавайте регулярно профилактични прегледи при ветеринар.
2.Камъни в жлъчката
Проблемът се проявява в следствие на високо наличие на калций или холестерол
в организма. Като симптоматика се
забелязват спазми в областта на стомаха и липса на апетит.
Следете стриктно поведението на вашия любимец. Ако забележите проблем, задължително се свържете с лекар.
Грижата за здравето на Вашия далматинец е изключително важна. По-подробна информация за здравето и превенцията може да откриете тук.
Развъдници за Далматинец
Действащи развъдници за далматинец на територията на България:
Color of Magic , Dalmagic
Ако Вие развъждате представители на породата или познавате такива, свържете се с нас!
Далматинец - цена
Посочените цени са ориентировъчни и не включват представителите на породата с родословие и награди.
800
-
1750
лв.
Любопитно
През 1890 година е приет стандартът за породата Далматинец.
Галерия
Свързани породи кучета
Коя е най-подходящата порода за теб?
Кликни тук и разбери коя порода е най-подходяща за твоя характер и начин на живот!